Maksymalna długość ścieżki pod Windows’em


Być może jesteś jedną z osób, która do tego momentu wierzyła, że maksymalna długością ścieżki, jaką może ona osiągnąć pod Windows’em jest określona przez MAX_PATH ( 256 znaków ). NIC BARDZIEJ MYLNEGO!!!!

W dokumencie, który możecie pobrać poniżej opisałem m.in:

– jaka jest maksymalna długość ścieżki i z czego to wynika
– w jaki sposób uzyskać możliwość tworzenia ścieżek dłuższych niż MAX_PATH
– detale prezentujące konkretne api, w których odbywa się sprawdzanie długości ścieżki, jej typy, itp.

te i wiele innych kwestii.

Oczywiście, jeżeli jakiś programista założył, że maksymalną długością ścieżki jest MAX_PATH, to w najlepszym wypadku jego aplikacja będzie nie w pełni funkcjonalna, a w najgorszym można spodziewać się takich błędów jak buffer overflow. Aby przekonać się o słuszności swojej teorii postanowiłem przetestować „tolerancje” aplikacji anty-wirusowych na długie ścieżki. Rezultaty tych testów możecie obejrzeć w dokumencie, tutaj powiem tylko, że spora grupa wykazała oba powyżej opisane objawy.
A teraz czas na małą i IMO zachęcającą do wzięcia tematu długich ścieżek na poważnie galerię:

AVAST 5.0.594.0


AVIRA 10.0.0.567


Norton 17.6.0.32


Sophos 9.5.1

I na koniec najnowsza wersja gmer’a na dzień 15.10.2010 GMER 1.0.15.15315 ( ostatni bug raportowany przezemnie został załatany, jednak jak widać nie do końca 😉 )

Dokument w wersji angielskiej można pobrać stąd: Windows LongPaths – extended-length paths

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza, Bez kategorii, RE, Security i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.