IFEO, czyli Image File Execution Option

Przyglądając się ostatnio dokładnie procedurze tworzenia nowego procesu w systemie, natchnąłem się na IMO dość mało popularną funkcjonalność, jaką jest „Image File Execution Options”(IFEO) . Jej konfiguracji dokonujemy poprzez modyfikacje kluczy w następującej gałęzi rejestru:

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionImage File Execution Options

Jakie możliwości daje nam ta funkcjonalność możecie przeczytać tutaj:
http://blogs.msdn.com/b/junfeng/archive/2004/04/28/121871.aspx
ja skupie się jedynie na jednej wybranej opcji, która nazywa się Debugger .
Opcja ta pozwala nam na automatyczne podpięcie wybranego, debugera do nowo utworzonego procesu, którego nazwa pliku wykonywalnego znajduje się w gałęzi IFEO jako klucz.

[+]Przykład
Powiedzmy, że chcemy podpiąć Olka za każdym razem do notepad’a jak tylko jego proces zostanie utworzony. Wtedy wpis w IFEO powinien wyglądać następująco:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionImage File Execution OptionsNOTEPAD.EXE]
"Debugger"="D:\tools\RE\shadow-ollydbg\shadow\Shadow.exe"

Nie musimy ręcznie tworzyć/modyfikować klucza oraz wartości w rejestrze. Możemy posłużyć się aplikacją Gflag, która wchodzi w skład pakietu Debugging Tools for Windows.

[+]Kiedy owa funkcjonalność okazuje się przydatna?
Cały ten post praktycznie pisze ze względu na to, że nie spotkałem się, z tym żeby ktoś proponował użycie powyższej opcji, w przypadku, kiedy chcemy podpiąć debuger do procesu dziecka tworzonego przez malware. Myślę, że jest to dość wygodna metoda obok modyfikacji, EP po przez umieszczenie tam nieskończonej pętli EB FE czy breakpoint’u i ustawienie Olka jako JIT debuger.

[+]Złowieszcze użycie opcji Debugger
Zamiast wartości wskazującej na debuger możemy umieścić ścieżkę, do dowolnie innej aplikacji, która będzie uruchamiana zamiast tej żądanej. Ktoś „pomysłowy” mógłbym stworzyć wpis dla IE uruchamiający za każdym razem jej odpowiednio zmodyfikowaną wersje.

Ten wpis został opublikowany w kategorii RE, Security i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.